טיפול מחלות עור אוטואימוניות ברמלה

קיימות 2 מחלות אוטואימוניות מפורסמות בתחום רפואת העור: פסוריאזיס ואטופיק דרמטיטיס. המחלות שונות זו מזו אך גם דומות בכך שהן אוטואימוניות ובסופו של דבר תוקפות בדרך זהה את עורנו: באמצעות גירודים. על ההבדלים בין המחלות, ומה ניתן לעשות כשנבדקים ומגלים שלקינו בהן – ניתן לקרוא בהמשך.

ההבדל בין פסוריאזיס לבין אטופיק דרמטיטיס

פסוריאזיס היא מחלה בה עוצמת הגירוד אינה כמו באטופיק דרמטיטיס (אשר נקראת "אסטמה של העור" בשל העוצמה של הגירוד שנדמית כמו התקפת אסטמה) אבל מספיק גירוד בעוצמה בינונית בשביל לפורר את האזור המגורד באמצעות קשקשים. התפרצות ההתקפים: בברך, במרפק, בשיער ומאחורי הציפורן. לעומת זאת, אטופיק דרמטיטיס (להלן, "אסטמה של העור") כאשר מתפרצת לא משאירה כל סימן או סממן למעט הגירוד והעקצוץ עצמם. העור נשאר לבן גם אחרי הגירוד, והדרך היחידה לסלק את הנטל היא טיפול מחלות עור אוטואימוניות ברמלה.

גירדתם והעור התפורר? לא נשאר סימן מהגירוד? גשו להיבדק

גירודים ללא סיבה נראית לעין, ללא סימנים וחמור מכך, עם התפוררות העור עקב ביצוע הגירוד, מצריכים אתכם לגשת להיבדק בבדיקות מעבדה כמה שיותר מהר. הבדיקות עלולות לאבחן פסוריאזיס או אטופיק דרמטיטיס. במידה וכך הוא מצבכם, יש לרופאי העור שלכם מה לעשות אפילו שאלו מחלות אוטואימוניות.

תסריטי טיפול למחלות אוטואימוניות במראת עור

טיפול מחלות עור אוטורימוניות ברמלה מסתמך בעיקרו על הקרנות של UV בתוספת תרופה או בהיעדרהּ. במידה והוחלא על טיפול תרופתי, הקרינה שתיחשפו אליה תהיה UVA ובמידה והוחלא להתבסס על הקרנה בלבד, תהיה זו קרינת UVB. יצוין כי התרופה שתילקח לצד קרינת UVA תהיה פסוראלן, והיא עלולה להכיל תופעת לוואי של התפרצויות של בחילות. יש צורך להגיע למספר פגישות במשך כמה ימים למיגור הגירודים.

מפגשים חברתיים וטיפולים אלטרנטיביים

ככל שאתם חולים בפסוריאזיס ניתן להירשם לאגודה הישראלית לפסוריאזיס ולגשת לטיולים טיפוליים בים המלח על בסיס בוץ, שמנים וחשיפה לשמש. גם אטופיק דרמטיטיס עשויה להירגע בעקבות הטיפולים הללו. הערוץ האלטרנטיבי קיים, רלוונטי ופתוח, אבל ההכרעה של ההתקפה מתבצעת בדרך כלל במרפאות עור רפואיות. התפתחות המדע בסוגיית מחלות העור הללו עוברת תאוצה בימים אלה בכל העולם, ולכן הדרך לפתרון קבע כנראה פחות רחוקה ממה שסבורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *